W dniu 15 lipca w Gminie Świętajno powiat szczycieński odbyła się już druga edycja Biesiady Myśliwskiej z EKOwspólnotą. Impreza zgromadziła tłum ludzi chcących spróbować przepysznych dań serwowanych przez Koła Łowieckie Rejonu Szczycieńskiego oraz Sołectwa z Gminy Świętajno.


Podczas biesiady odbyły się dwa konkursy kulinarne. Pierwszym z nich był konkurs „Dzik kontra Świnia”, w którym Sołectwa przygotowywały potrawę z wieprzowiny, a Koła Łowieckie z dziczyzny. Drugi konkurs na „Najlepszą Jagodziankę”. Rywalizacja była zacięta. Jury mało trudności z wyborem najlepszych potraw, ponieważ poziom przygotowanych potraw był wyrównany. Zwycięzcami konkursów kulinarnych zostali:
Konkurs kulinarny „Dzik kontra Świnia”:
     I miejsce Koło Łowieckie Rogacz Świętajno
     II miejsce Sołectwo Piasutno
     III miejsce Koło Łowieckie Echo Wielbark
Konkurs na Najlepsza Jagodziankę:
     I Sołectwo Jeruty
     II Sołectwo Piasutno
     III Sołectwo Biały Grunt
Sołectwa oraz koła łowieckie wzięły również udział w konkurencjach sprawnościowych, były to zmagania w stylu rycerskim. Najsprawniejszą drużyną zostało Koło Łowieckie „Świt” Pasym.
Nagrody zwycięzcom wręczyli Wójt Gminy Świętajno Pani Alicja Kołakowska, Rejonowy Łowczy Bolesław Woźniak oraz Radny Powiatowy Krzysztof Buła. Zostały rozdane również nagrody za udział. Koła Łowieckie oraz Sołectwa otrzymały wiele przydatnych przyrządów do trenowania na następny rok. Wszyscy otrzymali dyplomy.
Najlepsza potrawę jak i najlepszą jagodziankę oceniali Jury w składzie:
     Grzegorz Winiarek – Przewodniczący jury. Właściciel Zajazdu Tusinek, gdzie znajduje się znana z serwowania wyśmienitych regionalnych potraw restauracja.
     Michał Denesiuk– nauczyciel z kucharską pasją. Uczy młodych gastronomów w Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie.
     Rafał Wilczek – sekretarz Gminy Purda.
Część artystyczną otworzyły solistki z Fundacji Kreolia Kraina Kreatywności. Następnie na scenie, a raczej pod sceną do wspólnej zabawy zaprosiły Wiedzmuchy. Wraz z Wiedzmuchami tańczyła cała publiczność, każdy chętnie brał udział w przygotowanych konkurencjach oraz zabawach tanecznych.
     Nie zabrakło muzyki. Wystąpił zespół EXAITED, który wprowadził w taneczne rytmy publiczność. Był pokaz fajerwerków. Następnie nadszedł czas na długo wyczekiwanego CZADOMAN'a, który rozgrzał licznie zebraną publiczność, a pikanterii jego występu dodały tancerki. Zabawę do białego rana poprowadził zespół Live Band.
     Biesiada dostarczyła wiele atrakcji, oprócz pysznych potraw serwowanych na stoiskach można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w darmowej fotobudce. Skorzystać z dmuchanych atrakcji, spróbować swoich sił w strzelaniu z Batalionem Radiotechnicznych z Lipowca na laserowej strzelnicy, czy zobaczyć i poznać tajniki tresury psów z ARONEM.
To wspaniała inicjatywa współpracy Gminnego Ośrodka Kulturalnego w Świętajnie z myśliwymi i sołectwami. Integrowanie tych środowisk licuje na dobrą współpracę a także na promocję regionu i jego naturalnych zasobów.

 

fot. kol. henryk biaczak
fot. kol. kazimierz samojluk 1
fot. kol. kazimierz samojluk 2
fot. kol. kazimierz samojluk 3
fot. kol. kazimierz samojluk 4
fot. kol. kazimierz samojluk 5
fot. kol. kazimierz samojluk 6
fot. kol. kazimierz samojluk 7
fot. kol. sawek ropiak 2