Jesienne miesiące w Szkole Podstawowej w Windzie obfitowały w szereg akcji ekologiczno- przyrodniczych, jednakże niecodziennymi oraz niebywałymi zdarzeniami okazały się wizyty w „Zielonej Klasie”, którą otworzyli myśliwi Koła Łowieckiego „Kaczor” w Kętrzynie.

 

            Ośrodek Edukacji Ekologicznej powstał w malowniczej Kwiedzinie otoczonej zewsząd lasem. Edukacja ekologiczna to sprawa priorytetowa dla naszej przyszłości, a jej częścią jest edukacja przyrodniczo- leśna, którą postanowili aktywnie wspierać również myśliwi. W zajęciach prowadzonych przez naszych wspaniałych przyjaciół myśliwych, wzięły udział dwie grupy uczniów, z klas I-III oraz V i VI.

            Zaproponowano, aby wizyty w zielonej klasie rozpoczęły się wyprawą do lasu w celu obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie jesienią. Z ogromnym entuzjazmem, ciekawością oraz zapałem podążaliśmy leśnymi ścieżkami, aby zgłębić tajniki lasu. Obserwowaliśmy faunę i florę. Poznawaliśmy warstwy lasu, rodzaje drzew, krzewów i roślin zielonych, dowiedzieliśmy się jak wygląda ols. Poznaliśmy gwarę myśliwską oraz znaczenie słów: „weksel”, „bieg”, „buchtowisko”, „fajki” i „gwizd”. Mogliśmy także usłyszeć dźwięki wabienia jeleni w wykonaniu Pana Marka Kłoka. Wrażenia były niezapomniane.

            Gdy dotarliśmy do Kwiedziny, w Ośrodku Edukacji Ekologicznej czekały na nas ciekawe zajęcia teoretyczne. Kolorowanki, odciskanie i rozpoznawanie tropów zwierząt, zagadki, interaktywne zabawy związane z wiedzą o lesie, rozpoznawanie głosów zwierząt, a także przepiękny film prezentujący mieszkańców i życie lasu. Na zakończenie zajęć, czekała na nas niespodzianka przygotowana przez myśliwych: ognisko i pieczenie przepysznych kiełbasek, które nigdzie tak nie smakowały jak tu.

            Po powrocie do szkoły wykonaliśmy piękne prace plastyczne o lesie. Ponadto powstała leśna wystawa ukazująca wizytę w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Kwiedzinie.

            Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, bowiem takie zajęcia umożliwiły nam poznawanie przyrody w bezpośrednim z nią kontakcie, a także dostarczyły szczególnych przeżyć i zachęciły nas do właściwego obcowania z przyrodą. Dlatego też serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Bieńkowi, Markowi Kłokowi, Łukaszowi Bieńkowi oraz Ryszardowi Obolewiczowi za wspaniałą, żywą lekcję przyrody.

 

hdimg8
hdimg50
hdimg308
hdimg892
hdimg38471
hdimgafc65
hdimgdbcac757c4
img_20171
img_201710