17 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Windzie odbyła się trzecia edycja Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

 

Dzień ten został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

Jak co roku klasy przygotowały stoiska, na których królowały tylko zdrowe i domowe potrawy: różnorodne sałatki, surówki, owocowe szaszłyki, pierogi, pasztety, domowe przetwory, wypieki oraz potrawy dawnej kuchni mazurskiej, a także litewskiej.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i współpracy z Kołem Łowieckim „Kaczor”
w Kętrzynie wszyscy chętni uczestnicy imprezy, z rąk Pana Ryszarda otrzymali pokaźną miskę, wybornego, myśliwskiego gulaszu z dzika. Mogąc podziwiać i kosztować jego walory zdrowotne i smakowe. Ogromnie wszystkim smakowało, za co serdecznie dziękujemy i już nie możemy doczekać się kolejnej imprezy w przyszłym roku.

 

dscn1511 copy
dscn1518 copy
dscn1529 copy