W dniach 20 – 22.04.2018r. odbyła się 3. edycja warsztatów „Diana po polowaniu”. Organizatorami byli Zarząd Główny PZŁ oraz Klub Dian PZŁ.

Organizacji warsztatów w słonecznym Giżycku podjęła się koleżanka Ewa Piątkowska – Klimaszewska z ZO PZŁ w Suwałkach, na co dzień członek KL „Dzik” Olecko. Głównym celem zajęć było umożliwienie Dianom z całej Polski zdobycia wiedzy i umiejętności, które pomogą rozwijać zainteresowania związane z łowiectwem. Pierwszy dzień obfitował w dyskusje na temat roli kobiety w tworzeniu wizerunku myśliwego oraz sytuacji łowiectwa po nowelizacji Ustawy Prawo Łowieckie. Moderatorem była Pani Poseł Urszula Pasławska. W trakcie uroczystej kolacji miałyśmy okazję na lepsze poznanie się i zintegrowaniu.

         Drugi dzień spotkania Dian rozpoczął się warsztatami kaletniczymi, które poprowadził Pan Adam Gełdon. Pod czujnym okiem leśnika z Nadleśnictwa Spychowo mogłyśmy wykonać przy użyciu profesjonalnych narzędzi breloczki ze skóry. Dowiedziałyśmy się, jak należy modelować i obrabiać skórę oraz poznałyśmy sposoby wykorzystania sztuki kaletniczej w zajęciach z dziećmi i młodzieżą. Tego dnia również zostały przeprowadzone warsztaty ceramiczne. I tu miałyśmy okazję samodzielnie wykonać z gliny naczynia codziennego użytku. Zajęcia poprowadził Pan Jerzy Fiedoruk, który wprowadził nas w tajniki pracy w glinie. Robert Jędral to myśliwy oraz wielokrotny zdobywca Złotego Wawrzynu Strzeleckiego, który poprowadził spotkanie instruktażowe z zakresu strzelectwa myśliwskiego. Po warsztatach udałyśmy się na spotkanie z psycholog – Kamilą Bielińska. Głównym tematem była obecność dzieci podczas polowania. Na zakończenie tak pracowitego dnia przygotowano Dianom przejażdżkę statkiem. Rejs odbył się po jeziorach okalających stolicę mazurskiej krainy.

        Na zakończenie 3. edycji „Diana po polowaniu” zaplanowano dwa spotkania. Koleżanka Justyna Górecka poprowadziła wykłady pt. „ABC – edukacji łowieckiej”, które obejmowały praktyczne wskazówki współpracy z placówkami oświatowymi. Drugi temat szkolenia to „Szkody łowieckie po nowelizacji”, które poprowadził Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzałowo Pan Zbigniew Ciepluch. Przedstawił nam, w jaki sposób prowadzić mediacje w tym zakresie. „Diana po polowaniu” to nie tylko warsztaty, ale przede wszystkim wymiana doświadczeń łowieckich oraz integracja polujących Pań.

Do zobaczenia za rok! Darz Bór!

Mirosława Gromacka - KŁ Kudypy Olsztyn.

 

img_9487 copy
img_9511 copy
img_9526 copy