Koło Łowieckiego "Jarząbek" zaprosiło do siebie uczniów z Francji, którzy przyjechali do Polski za sprawą programu Erasmus+.

 

W ramach programu wymiany młodzieży Erasmus+ grupa uczniów z Francji drugi raz gościła w Zespole Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie.

Podczas dwutygodniowej wizyty Florian, Alexis i Julien — uczniowie murarze ze szkoły BTP CFA z Châteauroux wraz ze swoim opiekunem i nauczycielem Jeanem Paulem zwiedzali Warszawę, Toruń, a także skorzystali z zaproszenia prezesa Koła Łowieckiego "Jarząbek" w Kaszunach Henryka Gajdamowicza i przyjechali do jego siedliska w Łaniewie.

— Nasze koło jest często odwiedzane przez myśliwych z Francji, dlatego z przyjemnością zaprosiłem do siebie także młodzież, aby przybliżyć im tradycje łowieckie, ale przede wszystkim uświadomić, że tu obok stacjonowały wojska napoleońskie — mówi Henryk Gajdamowicz.

Gospodarz zaprosił do siebie także przedstawicieli Grupy Historycznej Guttstadt z Dobrego Miasta aby przedstawili Francuzom historię bitwy pod Heilsbergiem.
— Z przyjemnością przyjechaliśmy do Łaniewa. Chcemy dzielić się naszą pasją i wiedzą — opowiadają rekonstruktorzy.

Napoleończycy udostępnili swoją broń czarnoprochową, z której goście mogli tego dnia postrzelać.

Na koniec wizyty uczestnicy spotkania złożyli wieniec na grobie żołnierza napoleońskiego, którego szczątki znaleziono w 2014 r. w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego i pochowano na cmentarzu w Ignalinie.

Młodzi Francuzi, podczas pobytu w Polsce, mają do wykonania ważne zadanie.
— W ramach zaliczenia dyplomu nasi goście, którzy w przyszłości będą murarzami, muszą wykonać dwa obiekty budowlane w terenie — opowiada Andrzej Klich, nauczyciel olsztyńskiej "budowlanki". — Podczas tegorocznej wizyty chłopcy budują kamienny mostek na polu golfowym w Naterkach. Zapewniają, że czują się u nas dobrze i z radością tu powrócą.

B.M.