W dniu 29.04.2021 r. Członkowie Koła Łowieckiego „Ryś” z Lubawy oraz stażyści przeprowadzili akcję sprzątania śmieci, które zostały nielegalnie porzucone na drodze prowadzącej do pobliskiego lasu Borek oraz w samym lesie.

 

            Akcja została zorganizowana przy współudziale Urzędu Gminy w Lubawie, który przekazał worki na śmieci oraz uzgodnił z firmą obsługującą teren gminy Lubawa odbiór i zagospodarowanie zebranych odpadów.

            Finał dwugodzinnej akcji nie był jednak optymistyczny. Kilkunastoosobowa grupa myśliwych i stażystów zebrała 60 worków odpadów zmieszanych, 20 worków segregowanych (szkło i plastik). Dodatkowo na stercie z odpadami znalazło się ponad 20 opon, części samochodowe i eternit. Trudno jest zrozumieć co kieruje ludźmi, którzy pozbywają się odpadów niszcząc  w ten sposób przepiękną polską przyrodę.  Przecież i tak ponoszą oni opłaty za odbiór nieczystości ze swoich domów i gospodarstw. Należy nadmienić, że długość oczyszczonej drogi wyniosła zaledwie 1,2 km.

            W ostatnim czasie my, jako myśliwi, obserwujemy niepokojąco wzrastający trend nielegalnego pozbywania się odpadów w lesie, przy drogach, czy w różnego rodzaju zakrzaczeniach. Jest to dla nas bolesne tym bardziej, że takie widoki napotykamy w zasadzie codziennie, przebywając w łowisku I ciagle natykamy się na nowe “znaleziska”.

            W tym miejscu Zarząd Koła serdecznie dziękuje pracownikom Urzędu Gminy w Lubawie za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu tej akcji. Podziękowania kierujemy do myśliwych, stażystów oraz pozostałych osób, które pomimo niesprzyjającej aury odpowiedziały na prośbę o pomoc.

            Mamy nadzieję, że w przyszłości nie będzie konieczności przeprowadzania takich akcji, a edukacja społeczeństwa przyniesie zamierzone efekty. Zyska na tym nie tylko otaczająca nas przyroda ale i my, przebywając na łonie czystego, pozbawionego odpadów środowiska naturalnego i podziwiając jego piękno.

Zarząd KŁ “Ryś” w Lubawie

 

 

img_1951a copy
img_1952a copy
img_1955a copy
img_1956a copy
img_1957a copy
img_1969a copy
img_1982a copy