Relacja z Zawodów Rodzinnych w Strzelaniach Parkurowych.

W sobotę 9 lipca 2016 r. na strzelnicy myśliwskiej w Olsztynie-Gutkowie odbyły się Rodzinne Zawody w strzelaniach parkurowych. Partnerem tego wydarzenia był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego a patronat objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Do zmagań przystąpiło 100 strzelców z całej Polski, którzy rywalizowali w czterech kategoriach: zespołowej dla rodzin oraz  3 indywidualnych dla: członków rodzin, dian - czyli strzelających kobiet oraz gości, którzy na zawody stawili się samotnie, bez rodzin.

Organizatorem zawodów był Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie. Impreza, zgromadziła ponad 200 osób a poprowadził ją Łowczy Okręgowy Dariusz Zalewski. Sędzia główny oraz współorganizator zawodów Piotr Gabiec poprosił o uroczyste otwarcia zawodów wystrzałem z armaty prezesa Mazurskiej Okręgowej Rady Łowieckiej kol. Janusza Bieńka.

Organizatorzy przyjęli bardzo ciekawą formułę zawodów - tzw. parkur myśliwski. Uczestnicy strzelali z broni śrutowej do rzutków, które miały różne trajektorie dolotów ponieważ były podawane z kilku maszyn ustawionych na trzech polach. Wykorzystanie przez organizatorów dodatkowych maszyn, w połączeniu z konfiguracją terenu, naturalnymi i sztucznymi zasłonami, stworzyło oryginalne kombinacje wyrzucanych celów, które zaskakiwały nawet najlepszych strzelców. Wszystko po to, aby zawody jak najbardziej przypominały strzelanie w łowiskach.

 Były rzutki lecące pionowo do góry, bardzo drobne, a nawet toczące się po ziemi. Te ostatnie wzbudziły wśród zawodników najwięcej emocji. "Rabbit" imitował pędzącego zająca. Każdy podskok celu przy dużej prędkości sprawiał, że był nieprzewidywalny. Uczestnicy momentami z niedowierzaniem kręcili głowami, po czym, z uśmiechem na twarzach, gorliwie dyskutowali o tym jak trafić pędzący cel.

W klasyfikacji rodzin bezkonkurencyjna okazała się rodzina Jankowskich z Miłomłyna zdobywając 875 punktów na 1125 możliwych. W kategorii dian zwyciężyła Edyta Szudarska z wynikiem 115/375 pkt, a indywidualnie najlepsi byli: Jerzy Neugebauer 320/375 pkt (wśród rodzin) i Łukasz Szurlej 320/375 pkt (wśród gości).

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych, którzy przybyli do Olsztyna spędzić czas z rodzicami. Dzieci mogły wziąć udział w dwóch konkursach: plastycznym o tematyce przyrodniczo – łowieckiej pt. „Łowiectwo w oczach dzieci” oraz konkursie wiedzy o przyrodzie i myśliwych pt.„Myśliwi, łowiectwo i zwierzęta polskich lasów, jezior i pól”. Konkursy sprawnie i ze znajomością tematyki poprowadziła Kol. Mirosława Gromacka.

W oczekiwaniu na kolejne konkurencje strzeleckie zawodnicy jak i zgromadzona publiczność mogła obejrzeć, dotknąć a nawet strzelić z broni historycznej, czarnoprochowej i krótkiej, które były zaprezentowane przez Warmińskie Stowarzyszenie Strzeleckie. Rodzina Państwa Janczewskich reprezentując sponsora M.K Szuster z Warszawy, który jest dystrybutorem broni marki Blaser oraz amunicji RWS, prezentowała najnowsze modele tej broni, organizując próbę strzału do specjalnie przygotowanej tarczy. Wójt Gminy Jonkowo uświetnił imprezę umożliwiając atrakcyjne rozpoczęcie zawodów wystrzałem z repliki historycznej armaty oraz prezentacją wozów bojowych, których wjazd na teren strzelnicy wzbudził niemałe emocje wśród uczestników.

Nad bezpieczeństwem zdrowia podczas imprezy czuwali nasi koledzy po strzelbie, lekarze Artur Zalewski i Bogusław Kuprian oraz Zespół Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie, który podczas całego dnia prezentował pokaz ratownictwa medycznego.

Po zakończeniu zawodów uhonorowano wszystkich zwycięzców poszczególnych kategorii pucharami, medalami oraz dyplomami. Dzieci biorące udział w konkursach również stanęły na podium odbierając pamiątkowe dyplomy i nagrody. Po oficjalnym rozdaniu laurów przystąpiono do rozlosowania nagród.  Największy ze szczęśliwców otrzymał nową strzelbą śrutową - Blaser F16 Sporting. Dzięki sponsorom: M.K. Szuster, Sklep Myśliwski Zakład Rusznikarski Jan Janczewski, Zakład Urządzeń Technicznych „Unimasz” Sp. z o.o., PPH Tamed Group, Auto Wimar Warmia Sp. z o.o., Termy Warmińskie, Firma Dorex, Drogeria Douglas stół z nagrodami był bardzo duży a cenne upominki wśród których była m.in. optyka myśliwska otrzymało wielu uczestników zawodów. Łączna wartości nagród przekroczyła  20 tys. złotych. Specjalną nagrodę rozlosowano wśród wszystkich obecnych na zawodach Pań.

 

WYNIKI

KLASYFIKACJA RODZIN

KLASYFIKACJA DIAN

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA RODZIN

KLASYFIKACJA GOŚCI

img_0311 copy
img_0318 copy
img_0483 copy
img_0510 copy

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDUJE SIĘ W DZIALE GALERIA - STRZELECTWO