Relacja z VI Sportowych Zawodów Rodzinnych w Strzelaniach Parkurowych.

W sobotę 8 lipca 2017 r. na strzelnicy myśliwskiej w Olsztynie-Gutkowie odbyły się VI Sportowe Rodzinne Zawody w strzelaniach parkurowych. Partnerem tego wydarzenia był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego a patronat objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Do zmagań przystąpiło 101 strzelców z całej Polski i Federacji Rosyjskiej, którzy rywalizowali w czterech kategoriach: zespołowej dla rodzin oraz 3 indywidualnych dla: członków rodzin, dian - czyli strzelających kobiet oraz gości, którzy na zawody stawili się indywidualnie, bez rodzin.

Organizatorem zawodów był Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie. Impreza, zgromadziła ponad 200 osób a poprowadził ją Łowczy Okręgowy Dariusz Zalewski. Sędzią głównym był Andrzej Kuśnierz. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał wystrzałem z repliki historycznej armaty, prezes Mazurskiej Okręgowej Rady Łowieckiej kol. Janusz Bieniek.

Organizatorzy przyjęli jako formułę zawodów - tzw. parkur myśliwski. Uczestnicy strzelali z broni śrutowej do rzutków, które miały różne trajektorie dolotów ponieważ były podawane z kilku maszyn ustawionych na czterech polach. Wykorzystanie przez organizatorów dodatkowych maszyn, w połączeniu z konfiguracją terenu, naturalnymi i sztucznymi zasłonami, stworzyło oryginalne kombinacje wyrzucanych celów, które zaskakiwały nawet najlepszych strzelców.

Były rzutki lecące pionowo do góry, bardzo drobne, a nawet toczące się po ziemi. Te ostatnie wzbudziły wśród zawodników najwięcej emocji. "Rabbit" imitował pędzącego zająca. Każdy podskok celu przy dużej prędkości sprawiał, że był nieprzewidywalny. Uczestnicy momentami z niedowierzaniem kręcili głowami, po czym, z uśmiechem na twarzach, gorliwie dyskutowali o tym jak trafić pędzący cel.

W klasyfikacji rodzin bezkonkurencyjna okazała się rodzina Jankowskich z Miłomłyna zdobywając 820 punktów. W kategorii dian zwyciężyła Katarzyna Stefańska z wynikiem 145 pkt, a indywidualnie najlepsi byli: Jerzy Neugebauer 295 pkt (wśród rodzin) i Arkadiusz Ciecierski 260 pkt (wśród gości).

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych, którzy przybyli do Olsztyna spędzić czas z rodzicami. Dzieci mogły wziąć udział w dwóch konkursach: konkurs wiedzy „Myśliwi, łowiectwo i zwierzęta polskich lasów, jezior i pól” oraz konkurs plastyczny „Łowiectwo w oczach dzieci”. Konkursy sprawnie i ze znajomością tematyki poprowadziła Kol. Mirosława Gromacka – pedagog ze Szkoły Podstawowej w Biesalu. W konkursach, grach i zabawach prowadzonych przez naszą koleżankę brały również udział dzieci z Federacji Rosyjskiej przybyłe na zawody z rodzicami. Rodziny te otrzymały również informację turystyczną w języku rosyjskim o naszym Kraju i województwie. Mamy nadzieję, że czuły się bardzo dobrze w naszym towarzystwie.

W oczekiwaniu na kolejne konkurencje strzeleckie zawodnicy jak i zgromadzona publiczność mogła obejrzeć, dotknąć a nawet strzelić z broni historycznej, czarnoprochowej i krótkiej, które były zaprezentowane przez Warmińskie Stowarzyszenie Strzeleckie. Rodzina Państwa Janczewskich, reprezentując jednego ze sponsorów Ceską Zbrojovkę, prezentowała najnowsze modele produktów miedzy innymi broń strzelecką. Państwo Janczewscy zorganizowali zawody w strzelaniu na skupienie do tarczy pistoletowej. Wójt Gminy Jonkowo Pan Wojciech Giecko uświetnił imprezę umożliwiając atrakcyjne rozpoczęcie zawodów wystrzałem z repliki historycznej armaty.

Nad bezpieczeństwem zdrowia podczas imprezy czuwali nasi koledzy po strzelbie, lekarze Artur Zalewski i Bogusław Kuprian oraz Zespół Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.

W ciągu dnia wszyscy mieli zapewnioną kawę, ciasto napoje a po południu można było spróbować pieczonego dzika. Zapewniony był również w ciągu dnia catering.

Po zakończeniu zawodów uhonorowano wszystkich zwycięzców poszczególnych kategorii pucharami, medalami oraz dyplomami. Dzieci biorące udział w konkursach swoje nagrody odbierały na bieżąco. Po oficjalnym rozdaniu laurów przystąpiono do rozlosowania nagród. Największy ze szczęśliwców otrzymał nową strzelbą śrutową – CZ-USA Sporter. Dzięki sponsorom: Sklep Myśliwski Zakład Rusznikarski Jan Janczewski, Zakład Urządzeń Technicznych „Unimasz” Sp. z o.o., PPH Tamed Group – Arek Ciecierski, Wójt Gminy Jonkowo – Wojciech Giecko , Firma Dorex – Izydor Zapadka, Chilli atelier brafittingu- bielizna damska, Piekarnia „MARKON”– Konrad Szypowski, Ryszard Kaczyński Hurtownia Owoców i Warzyw, WKŁ Batalion Omin, KŁ Kaczor Kętrzyn, KŁ Odyniec Mrągowo, Andrzej Bogusz, Adam Nowicki, Piotr Kubrak, Krzysztof Krasowski, Marian Fitaszewski, Jacek Szypowski stół z nagrodami był bardzo duży a cenne upominki wśród których była m.in. optyka myśliwska otrzymało wielu uczestników zawodów. Łączna wartości nagród przekroczyła 20 tys. złotych. Nagrody losowane były również wśród publiczności i wszystkich obecnych na zawodach Pań.

 

Zawody Rodzinne w Strzelaniach Parkurowych - WYNIKI

 

img_7686 copy
img_7690 copy
img_7699 copy
img_7722 copy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć znajduje się w dziale GALERIA - STRZELECTWO